Perfect Fraud Ring

AdobeStock 185347940

Article by Wojciech Wolny
Director of Consulting Services

Mükemmel Dolandırıcılık Zinciri

 

Tüm dolandırıcılık işlemlerinin %12-14'ünden organize suç gruplarının sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Burada, birçok sigorta şirketi için asla bulunamayacak bir dolandırıcılık zincirini temsil eden bir örneğimiz var.

 
 
 
 

Bildirim tarihleri ​​de çok garip bir model oluşturuyor. Sigorta şirketi, kazalar hakkında aşağıdaki sırayla bilgilendirildi:

  • 15 Kasım'daki kazaya karışan kamyon ile ilgili bildirim kazadan sekiz gün sonra yapıldı (23 Kasım);
  • 5 Kasım'daki kazaya karışan kamyonla ilgili bildirim kazadan 24 gün sonra yapıldı (29 Kasım 2016);
  • 5 Kasım'daki kazaya karışan dorse ile ilgili bildirim kazadan 100 gün sonra yapıldı (bir sonraki yıldaki 13 Şubat'ta).
 
 
 
 

Sonuç olarak, sigorta şirketi bu üç kazayı hiçbir şekilde birbiriyle ilişkilendiremedi. İki kamyonun kazasıyla ilgili bildirimler, dorsenin kazaya karışmasıyla (zinciri kapatan ve tüm olayın anlaşılma şeklini değiştiren durum) ilgili sigorta şirketinin bilgilendirilmesinden yaklaşık 2 ay önce yapılmıştır.

Bu gecikmenin bir sonucu olarak, 5 Kasım'daki dorse kazası bildirimini araştırmak için farklı bir Hasar Tespit Görevlisi görevlendirilmişti ve iki durum arasında bağlantı kurmak için hiçbir şansı yoktu. Tesadüfen aynı Hasar Tespit Görevlisi bu bildirimi almış olsaydı bile, önceki kazaları hatırlayıp buradaki entrikayı tespit etmesi pek muhtemel değildir. Öyle olsa bile, iki kamyona ait bildirim için para çoktan ödenmişti.

 
 
 
 

Burada ilginç olan diğer bir şey: bu iki kamyon aynı tamirhanede tamir edilmiş.....ve bu tamirhaneyle ilgili 48 bildirimden 11 tanesi şüpheli olarak işaretlenmiş, ama asla dolandırıcılık olarak kanıtlanamamıştır. Bu durum piyasa ortalamasından dört kat daha yüksek ve kesinlikle daha fazla araştırmayı hak ediyor.

Düzenli mantıksal analizler ve iş kurallarını uyarma yoluyla bu tür suç entrikalarının tespit edilmesi kolay değildir. Ancak, bağlantılı durumları benzersiz şekilde tespit etme yetenekleri olan DataWalk kullanılarak bu durumlar kolayca tespit ve analiz edilebilir. Bu durumda DataWalk, son bildirim incelendiğinde bu zinciri tespit etmeyi kolaylaştıracaktı, böylece bu zincire daha fazla dolandırıcılık ödemesi yapılması riski azaltılabilecekti.

 
Get A Live Demo